• Purple Hearts

    Purple Hearts

    ★½

    she hooked up with him ONCE and then starting writing a song about WAR

  • Follow Me

    Follow Me

    me watching my bae getting his face beaten in and just drinking my shirley temple instead of stopping anything

  • 47 Meters Down

    47 Meters Down

    ★★

    and they didn’t even get any pictures

  • Nope

    Nope

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the 20second clip of the crowd screaming in agonizing pain as they suffocate will haunt me for the rest of my life

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★½

    i need to rewatch since i fell asleep but nonetheless! the parts i saw i enjoyed! update soon to come

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★½

    getting to see jane fosters ripped arms is enough to give this 3 stars 

    i had a fun time! i loved the way they built jane’s story like she got so much more personality and life to her character even in her [redacted] but i was sad to see others fall behind in terms of story arch (VAL!!!!! why wasn’t she in the final battle! where was her arch?????) 

    i thought this villain was one of marvels most clever stories,…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    this movie is always gonna hit for me i’m sorry it’s always gonna make me giggle

  • It Follows

    It Follows

    ★★★

    it was invisible to all of them the WHOLE TIME and they only figured to put a sheet over it at the END???

  • Host

    Host

    ★★½

    it was definitely a movie… happy it was only an hour

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★

    “they’re not bad kids. just busy.”

  • Hick

    Hick

    ★★★

    watching this when i was thirteen was the worst thing i ever could’ve done cause through the entire movie up until he ties her up i thought he was… a good guy

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★★½

    1 room, 2 people, and an incredible arch that i never expected to enjoy this much. 

    i am very pleasantly surprised by this intimate & simple, yet powerful story. both leads have beautiful chemistry and talent that is without a doubt some of the best performances i’ve seen this year. i turned this movie on for background noise and i could not keep my eyes off of it, with each new meeting i was drawn into these characters journey together. 

    i…