Sort by

loureviews has logged 35 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pinewood: 80 Years of Movie Magic

Pinewood: 80 Years of Movie Magic

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sins of Dorian Gray

The Sins of Dorian Gray

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rudolf Nureyev: Dance to Freedom

Rudolf Nureyev: Dance to Freedom

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
David Bowie: Sound and Vision

David Bowie: Sound and Vision

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunset in El Dorado

Sunset in El Dorado

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tower of London: The Innocent

Tower of London: The Innocent

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love

Love

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Byron

Byron

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Courageous Heart of Irena Sendler

The Courageous Heart of Irena Sendler

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Very British Cult

A Very British Cult

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tess of the D'Urbervilles

Tess of the D'Urbervilles

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amy

Amy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
David Bowie: Five Years

David Bowie: Five Years

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Show of Shows: 100 Years of Vaudeville, Circuses and Carnivals

The Show of Shows: 100 Years of Vaudeville, Circuses and Carnivals

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Breaking Point

The Breaking Point

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Trout

The Trout

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Edge of Darkness

Edge of Darkness

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Eagle

The Eagle

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tonight or Never

Tonight or Never

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death Smiles on a Murderer

Death Smiles on a Murderer

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Call of the Wild

Call of the Wild

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry