Sort by

loureviews has logged 639 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Walk Invisible

To Walk Invisible

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Where Has Poor Mickey Gone?

Where Has Poor Mickey Gone?

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naked Fury

Naked Fury

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt for Tony Blair

The Hunt for Tony Blair

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miss Tulip Stays the Night

Miss Tulip Stays the Night

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Second Time Around

The Second Time Around

1961
×
★★★½
Edit this entry  
27
Alan Bennett's Diaries

Alan Bennett's Diaries

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The First Snow of Winter

The First Snow of Winter

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We're Going on a Bear Hunt

We're Going on a Bear Hunt

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atlanta’s Olympic Glory

Atlanta’s Olympic Glory

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Maigret

Maigret

2016
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lash

The Lash

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Oklahoma!

Oklahoma!

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Leonard's Neighbours

Leonard's Neighbours

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Adorable

Adorable

1933
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nice Time

Nice Time

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Juno Helps Out

Juno Helps Out

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Search for Haunted Hollywood

Search for Haunted Hollywood

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Troubadours

Troubadours

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pop Pirates

Pop Pirates

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Whipsaw

Whipsaw

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Old Curiosity Shop

The Old Curiosity Shop

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Reg

Reg

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The First Traveling Saleslady

The First Traveling Saleslady

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Desert Mice

Desert Mice

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Victoria Wood: Victoria Wood's Midlife Christmas

Victoria Wood: Victoria Wood's Midlife Christmas

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry