Sort by

loureviews has logged 32 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Very Nice, Very Nice

Very Nice, Very Nice

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Theatre Live: War Horse

National Theatre Live: War Horse

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life with Caroline

My Life with Caroline

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Vicious Circle

The Vicious Circle

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Valiant

Valiant

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Johnny Angel

Johnny Angel

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alexander's Ragtime Band

Alexander's Ragtime Band

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cutie and the Boxer

Cutie and the Boxer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tobruk

Tobruk

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Superman II

Superman II

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Story of the Wheel

The Story of the Wheel

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Locomotives

Locomotives

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Post-Haste

Post-Haste

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hollywood Cavalcade

Hollywood Cavalcade

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Let's Murder Vivaldi

Let's Murder Vivaldi

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Count Dracula

Count Dracula

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Fine Day

One Fine Day

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
We're No Angels

We're No Angels

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
China Sky

China Sky

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Father

Father

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Study in Terror

A Study in Terror

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bonneville

Bonneville

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death of a Scoundrel

Death of a Scoundrel

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Reckoning

The Reckoning

1932
×
★★½
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry