Sort by

loureviews has logged 613 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking

Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Proud Valley

The Proud Valley

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Odessa File

The Odessa File

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
That Day We Sang

That Day We Sang

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Miracle on 34th Street

The Miracle on 34th Street

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★½
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Love of the Little Dancer's Life

The Love of the Little Dancer's Life

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Eggshell

The Devil's Eggshell

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Behave!

Lady Behave!

1937
×
★★★½
Edit this entry  
21
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
London After Midnight

London After Midnight

1927
×
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
His Way

His Way

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Nothing

Sweet Nothing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heavenly Appeals

Heavenly Appeals

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carrot Crazy

Carrot Crazy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dirtysomething

Dirtysomething

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
The World and Its Woman

The World and Its Woman

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Power and the Glory

The Power and the Glory

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Denver and the Muppets: A Christmas Together

John Denver and the Muppets: A Christmas Together

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lawless Range

Lawless Range

1935
×
Read the review Edit this entry  
04
Mother of Rock Lillian Roxon

Mother of Rock Lillian Roxon

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wagner

Wagner

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Two Way Stretch

Two Way Stretch

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Loot and Crash

Love, Loot and Crash

1915
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Married an Angel

I Married an Angel

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pleasure Seekers

The Pleasure Seekers

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love & Rage

Love & Rage

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Date with the Falcon

A Date with the Falcon

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry