Sort by

Louis has logged 78 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Condemned

The Condemned

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rise of the Footsoldier: Origins

Rise of the Footsoldier: Origins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Predators

Predators

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Polar

Polar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry