Sort by

Christopher has logged 147 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Effi Briest

Effi Briest

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blaise Pascal

Blaise Pascal

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hail to the Deadites

Hail to the Deadites

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Fangs

Fangs

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ciao! Manhattan

Ciao! Manhattan

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honeydew

Honeydew

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
Read the review Edit this entry  
17
Indecent Desires

Indecent Desires

1968
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

1932
×
Read the review Edit this entry  
09
The Birds II: Land's End

The Birds II: Land's End

1994
×
½
Read the review Edit this entry