Sort by

Louisa :) has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Reno 911!: The Hunt for QAnon

Reno 911!: The Hunt for QAnon

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Is All You Need?

Love Is All You Need?

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
G.B.F.

G.B.F.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★½
Edit this entry  
26
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
19
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
Edit this entry  
19
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
Read the review Edit this entry  
18
Chicken People

Chicken People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Riddles of the Sphinx

Riddles of the Sphinx

1977
×
Read the review Edit this entry  
14
Still Tomorrow

Still Tomorrow

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
In Comparison

In Comparison

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Pedreira de São Diogo

Pedreira de São Diogo

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read prior review Edit this entry  
30
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
23
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Solidarity

Solidarity

1973
×
Read the review Edit this entry  
21
Fe26

Fe26

2014
×
Edit this entry  
21
Fake Fruit Factory

Fake Fruit Factory

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hacked Circuit

Hacked Circuit

2014
×
Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry