• The Gray Man

    The Gray Man

    ★★½

    I’m struggling to believe this is a real film. Like an actual motion picture that I just watched for two hours. In most ways, the Russo Brothers’ latest affair is like watching a YouTube compilation of cut-scenes. The more I think about it, the less actual movie I can recall. This is made all the more weird when considering that when the Russo’s had the prime opportunity to leave the audience with that same sweet feeling practically every action blockbuster…

  • The Vanishing

    The Vanishing

    ★★★½

    It’s like the crew knew they had an amazing start and end to a film and just sacrificed the entire middle section to exposition just to make the ending hit harder. Funnily enough, the final third may have been even better without the long, standstill second act but it is what it is.

    Still one of the most iconic endings in film history.

  • Hush

    Hush

    ★★

    Bad.

  • The Humans

    The Humans

    ★★½

    An interesting idea, in my opinion, poor executed. Whilst the cinematography and sound work does a really good job at creating an atmosphere, it’s just too slow almost all the way through. I would describe the first half as painful, and the second half as somewhat salvaging, but it’s just so disappointing to see a great setting and cast so under-utilised.

  • Moonfall

    Moonfall

    ★★

    Literally don’t see how this film actually exists. The more I think about it the harder it is to comprehend that I ACTUALLY watched this film, and that it wasn’t just some fever dream.

  • Jackass Forever

    Jackass Forever

    ★★★★

    As a lifelong Jackass fan, at least as long as I remember, I couldn’t have asked for much more out of the group’s possible swan song. The stunts are grosser, the stakes are higher and the group feels fresher than ever. As always, however, with these films it’s the chemistry of the crew that pull you along. The unashamed displays of humiliation and chaos are laughed off seemingly every time, and the absolute dedication to doing the grossest shit known…

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    Nice to start the year with something 10x better than anything that came out in 2021!

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★½

    I found this better than 90% of the other stuff Marvel have done.

    Instead of saying “we have an even bigger superhero to fight an even bigger enemy” like usual, it’s about “the worst avenger”, as he was so often described after the 2012 film, reflecting on how un-super he is (in quite a meta way) and how little it really matters.

    Also Hailee Steinfeld was the best decision in casting Marvel have made since Guardians of the Galaxy.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★½

    Second time around I really realised how good this film is. The film feels like a testimonial match for Craig, and it’s one of the most efficiently crafted Bond films I’ve seen.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    This film is literally just fan service for anyone who actually liked The Amazing Spider-man 2, and I’m all for it.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Heartwarming was the last word I expected to use when describing either a DC or a Suicide Squad movie...

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★½

    Forgive me as I just banged out two blockbusters tonight and am very tired, but I have to catch up on marvel before Spider-Man assaults me with confusing bullshit about random supervillains and side-characters I didn’t even know existed.

    It’s okay. I don’t really get what the point of the film was, but I kind of enjoyed it. As with all the MCU stuff I picked up my phone for about a minute and immediately got lost for the last…