Sort by

Louis D has logged 330 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark River

Dark River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
02
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monsters

Monsters

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry