Sort by

penny lane has logged 67 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
12
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Persuasion

Persuasion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

1998
×
Read the review Edit this entry  
16
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Enchanted

Enchanted

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★½
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry