Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In My Mother's Skin

In My Mother's Skin

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry