Sort by

Lorenzo has logged 318 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
7 donne e un mistero

7 donne e un mistero

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Infinite

Infinite

2021
×
Edit this entry  
20
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Encounter

Encounter

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gli amigos

Gli amigos

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Stories

Home Stories

1990
×
Edit this entry  
08
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Junior

Junior

2011
×
Edit this entry  
04
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Futura

Futura

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Giants

The Giants

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Legionnaire

The Legionnaire

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Tear Along the Dotted Line

Tear Along the Dotted Line

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Room 666

Room 666

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jungleland

Jungleland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Edit this entry  
07
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Most Dangerous Game

Most Dangerous Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
From Hell

From Hell

2001
×
★★★
Edit this entry