Lorenzo has logged 46 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Tag

Tag

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Figli

Figli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Airheads

Airheads

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Invictus

Invictus

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hammamet

Hammamet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ecce Bombo

Ecce Bombo

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tolo Tolo

Tolo Tolo

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry