Sort by

Lord Helmchen has logged 41 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
X2

X2

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Skyfire

Skyfire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La luna

La luna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Horns

Horns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Raven

The Raven

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry