Sort by

Lord Helmchen has logged 525 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Volcano

Volcano

1997
×
★★
Edit this entry  
11
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dream House

Dream House

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
The Collector

The Collector

2009
×
★★½
Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harper's Island

Harper's Island

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elizabeth Harvest

Elizabeth Harvest

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry