Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Beast

Beast

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Batman: Death in the Family

Batman: Death in the Family

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Forty Years and One Night

Forty Years and One Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
24
I Love Sarah Jane

I Love Sarah Jane

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
25 Ways to Quit Smoking

25 Ways to Quit Smoking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
78 Tours

78 Tours

1985
×
Edit this entry  
22
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Two & Two

Two & Two

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★½
Edit this entry  
20
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ray Donovan: The Movie

Ray Donovan: The Movie

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
½
Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry