• Missing

    Missing

    ★★★½

    Let this be a lesson to all in online safety. Not all your accounts need the same password. If you find yourself in this situation then it may be useful; because you can guarantee that the authorities will just do nothing at all.

    Five years ago we had Searching. So different than anything else; and it was one of my favourites to release at the time. If only this came out a bit sooner because going into this; it felt…

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★

    Embrace her world. Guess who has returned. Disney launched a tsunami for my body to wash up on the shores. And it may not all be for the best; but it will never not feel glorious to struggle sharing all thoughts on here.

    This could sound weird. But this is a long time coming. If anything it may be one of the more anticipated live action remakes in a long time. Even if there was backlash; the support base has…

  • The Quick and the Dead

    The Quick and the Dead

    ★★★½

    She has come for revenge. There is a tournament in town. It might rough things around. Not that this changes the plan; but it's going to have to be drawn out fast if she is going to live long enough to take down one man.

    One of those Raimi blind spots. If you have seen any of my history. It's at least a little clear to say this man is among my favourites. From his earlier work in horror to…

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★½

    Now is the time. There wouldn't be much better. We have heard all things about a remake for years. If it would happen or not. No matter how much time has passed: it's hard to imagine an adaptation capturing this magic.

    When watching this again. It sent me through waves of nostalgia. Never fully realised how long ago this released. Just releasing at the tail end of the 80s rather than in the 90s with so many classics. It helps…

  • My Life as a Zucchini

    My Life as a Zucchini

    ★★★½

    Make what you can. It will mean something. That might not feel very true. Fight for all that remains and you will start to sense that the cruelty of life doesn't define the beauty that the rest of the world offers if you open up.

    We've all been there. No matter what it was. Life has given a bad hand at one point or another. When you hear that it's happened to children too; the unrelenting thought of tragedy overwhelms…

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

    Journey to Asteroid City

    Live life fantastically. It is my birthday. There might not be much better than revisiting this classic.Five years have passed since my only viewing. But in all that time there has been a radiating warmth from this so much.

    My thoughts have been shared on this before awhile ago. Let me try do my best to not repeat myself too much on here. Some things are worth all the repeated mentions such as the coziness that…

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★½

    One final dance. Let's make this count. It has been nearly a decade now. Family has changed together. There were questions. If this would turn out as we hoped because this might be the last hope left for anything Marvel.

    This might be the end. If you need someone to save you. It's James Gunn. Everything that the man has touched has turned to gold. At least in terms of this genre. Not to say they are all perfect but…

  • BEEF

    BEEF

    ★★★★½

    Rage will consume. Believe in the desperation. Everyone has reached the bottom. It is what you decide to do next that will speak volumes. If it is in the path of revenge; you might need to prepare for all the coming chaos.

    One of those overnight sensations. Steven Yeun has been a favourite of mine for many years now. It blew my mind that he was a lead in this with how busy the man has been. Not only that…

  • Altered States

    Altered States

    ★★★½

    One state is enough. We are not prepared for more. Tell that to these men though. There will be nothing that stands in the way of experiments. Not when you are close to changing reality; or you are at gates of death.

    Before there was man turning into flies, there was man entering a scary new state of consciousness. If you were to have told me this was actually done by Cronenberg, I would almost believe you but Russell came…

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★½

    Journey to Asteroid City

    Enter the ocean. That's where the magic happens. It is where impossible things seem real. At least when you are part of the Zissou Society. If not then why even bother leaving the house: you are missing the experience.

    Save the sharks is over. It's time for revenge. Our good man Esteban has been eaten. One man you can count on to seek out the perpetrator is his friend and oceanographer Steve Zissou and his colourful…

  • Goodnight Mommy

    Goodnight Mommy

    ★★½

    We can never be sure. Not anymore. Life is full of so many uncertainties. There are ways to make sure. Be careful where that might go though. If it is so close to home where you are in danger: Better safe than sorry then.

    One of those films where when it was huge upon release. At least it felt like it was. There were so many mentions at the time before fading away as the years go on; but with…

  • Brave

    Brave

    ★★★

    Bears fighting Scotland is a one sided battle. Not in the way you thought. It has been a decade since Disney ventured into the Scottish Highlands to share a new tale of adventure; but if it was all worth it is the question.

    If you have forgot that Pixar can miss, then this might be the film for you. Because this doesn't come close to the films before or after. Not to say it is bad at all. Just not…