Sort by

Tim has logged 324 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Flight

Flight

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Girl

The Girl

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Parental Guidance

Parental Guidance

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Trouble with the Curve

Trouble with the Curve

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Great Expectations

Great Expectations

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Alex Cross

Alex Cross

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Odd Life of Timothy Green

The Odd Life of Timothy Green

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gambit

Gambit

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry