Sort by

Lois has logged 348 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After

After

2019
×
★½
Read prior review Edit this entry  
29
Rango

Rango

2011
×
Edit this entry  
29
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
Edit this entry  
29
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
Edit this entry  
29
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
25
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Filth

Filth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
Edit this entry  
13
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Frozen

Frozen

2013
×
Edit this entry  
28
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
Edit this entry  
25
Zootopia

Zootopia

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
Edit this entry  
24
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
Edit this entry  
24
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry