• Annette

    Annette

    ★★½

    There were some scenes I loved and Adam Driver is incredible but overall I found this perplexing, frustrating, and somehow underwhelming. Good supporting turns from Marion Cotillard and Simon Helberg also and the music and set design are generally great but as a whole, it didn't work for me.

  • Hercules

    Hercules

    ★★★

    Visually good, solid music, and Hades is one of my favourite Disney villains but ancient Greece Superman wasn't as strong or as fun of a movie as I remembered.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    God's power rangers find out their life is a lie and snap back. I had fun with it

  • Kate

    Kate

    ★★★

    The story is definitely played out and derivative but Mary Elizabeth Winstead absolutely sells herself as an action star. Her captivating presence along with the booming soundtrack, Lyle Vincent's crisp cinematography, and some solid action choreography was more than enjoyable enough for the predictability and weaker elements in the film's final act to be forgiven. For me personally, this is the closest any film without Stahelski or Leitch's involvement has come to matching the feel of John Wick or Atomic Blonde.

  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

    Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

    ★★

    I wish we got to see how that guy from 1971 reacted to Poker Face

  • Paranormal Activity: Next of Kin

    Paranormal Activity: Next of Kin

    ★½

    Dan Lippert should be in more things.

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★

    I liked the grocery store sequence a lot more than the rest of the movie, they felt like two disparate things tonally, at least to me. The first eighty minutes or so felt like a comedy to me with horror elements and direct moments taken from Scream, IT, It Follows, and more and I like all of those things but this felt very derivative rather than inspired by them. There's an abundance of 90s songs, a cute romance, some solid…

  • Willy's Wonderland

    Willy's Wonderland

    You'd be better off watching a playthrough of Five Nights at Freddy's with a picture of Nicolas Cage taped to your screen.

  • Wrong Turn

    Wrong Turn

    ★★½

    Am I insane or was the scream in the explosion James Brown from "I Got You?" I rewound it like 10 times and is that like a callback to the James Brown talk? What the heck?

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★

    Really torn on this one. On one hand, I watched this and have wanted to watch this for quite some time because I'd heard it compared to Twin Peaks. On the other, however, I didn't expect it to be quite so similar to Twin Peaks to the point where I sort of came out thinking why didn't I just watch Fire Walk with Me again. At the same time though, I think it's really well made and I was totally…

  • Come True

    Come True

    ★★★

    This movie's haunting imagery and hypnotic score had me completely wrapped up in it for roughly the first hour. Then things began to derail for me unfortunately starting with a weird forced romance leading to the perplexing ending that ultimately left me with more sour feelings toward the experience. However, I have a hard time giving a movie that genuinely scared me a rating lower than this and there's enough interesting ideas and influences at play to warrant a watch and future rewatches for me.

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★½

    Why is it "Nothing Else Matters?!"