Reader has logged 372 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
And So It Goes

And So It Goes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sister Cities

Sister Cities

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ferrell Takes the Field

Ferrell Takes the Field

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Superman III

Superman III

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Pistol Shrimps

The Pistol Shrimps

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Army of One

Army of One

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry