Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
World Cinema

World Cinema

2007
×
Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Wild Blue Yonder

The Wild Blue Yonder

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★½
Edit this entry  
02
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
the Thanksgiving Movie

the Thanksgiving Movie

2020
×
½
Edit this entry  
08
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Edit this entry  
05
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Southbound

Southbound

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry