• Executioners from Shaolin

    Executioners from Shaolin

    ★★★½

    Literally every good guy in this movie: nooooo :( pleeeease let me touch your peepee :’(

  • A Colt Is My Passport

    A Colt Is My Passport

    ★★★★

    calmly re-explaining to the TSA agent that I don't need a passport because I have a fucking gun

  • Once Upon a Time in China and America

    Once Upon a Time in China and America

    ★★

    Nice that Jet Li returned but between racist Native American stereotypes, a completely directionless script, and forgettable action sequences (especially compared to the first two installments)… I prefer the silly pirate one ¯\_(ツ)_/¯ 

    Appreciated what they did with the score this time around but would’ve rather it be less folksy saloon style and more full on Morricone

  • Godzilla Singular Point

    Godzilla Singular Point

    ★★★★

    The Singular Point was Godzilla's butthole all along :)

  • Adios Sabata

    Adios Sabata

    ★★★

    Embracing the genes my father gave me by watching westerns while cooking 😌

  • Blue Collar

    Blue Collar

    ★★★★½

    Nothing like a tense leftist thriller exploring ideas like intersectionality and class structure that you thought was going to be a harmless silly comedy to kick off the weekend :)

    But for real this movie fucking RIPS. I don't think I've felt this fired up after a movie since seeing Dog Day Afternoon for the first time. Fuck capitalism!!

  • A Hero Never Dies

    A Hero Never Dies

    ★★★½

    Around this time last year, I watched the Election films and fell in love with Johnnie To, so I said in 2021 I wanted to watch more of his movies. 365 days later and I didn't watch a single one (oops!) so of course I had to fit one in before the year ended :)

    This New Year I actually made legitimate goals toward bettering my mental and physical health and taking the next steps in my career, but also…

  • Dreams

    Dreams

    ★★★★

    Guy who’s only ever seen one anthology film before: This is Kurosawa’s The French Dispatch!

  • Make Way for Tomorrow

    Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

    Micro-dosing on some depression to finish out the holiday season 🥰

  • Another Thin Man

    Another Thin Man

    ★★★

    I think if I heard William Powell call his wife "mommy" one more time I would have shot the screen

  • A Bronx Tale

    A Bronx Tale

    ★★★½

    Every Italian American crime movie set in 1960's New York is a Christmas movie

  • If You Meet Sartana Pray for Your Death

    If You Meet Sartana Pray for Your Death

    ★★★½

    Personally, if I met Sartana I would pray to live. But I guess I'm just built different