Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Return of Sabata

Return of Sabata

1971
×
★★½
Edit this entry  
22
The Mission

The Mission

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tange Sazen and the Pot Worth a Million Ryo

Tange Sazen and the Pot Worth a Million Ryo

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★½
Edit this entry  
21
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★
Edit this entry  
20
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
19
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
Enemy Mine

Enemy Mine

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★½
Edit this entry  
14
Megamind

Megamind

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in China and America

Once Upon a Time in China and America

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Godzilla Singular Point

Godzilla Singular Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adios Sabata

Adios Sabata

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dots

Dots

1940
×
Edit this entry  
09
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Edit this entry  
04
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★
Edit this entry  
03
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
Edit this entry  
29
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★½
Edit this entry  
27
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★½
Edit this entry  
24
Slaughter

Slaughter

1972
×
★★
Edit this entry  
23
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
Edit this entry  
21
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
Read the review Edit this entry  
19
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★½
Edit this entry