Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
claire

claire

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for claire
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • claire’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2019
  • 2018
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish 2022

    ★★★★★ Watched 29 Jan 2023

    movie of the year

  • Edward Scissorhands

    Edward Scissorhands 1990

    ★★★★½ Watched 26 Oct 2022

    he’s made of cookie <3

  • 365 Days

    365 Days 2020

    ½ Watched 22 Oct 2022

    :/

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling 2022

    ★★★½ Watched 27 Sep 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    chris pine after uploading the victory project to steam: oh the incels gonna love this

  • It Follows

    It Follows 2014

    ★★★½ Rewatched 12 Sep 2022

    detroit michigan

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast 2017

    ★★★★ Watched 28 Aug 2022

    huge win for the monster fuckers

  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★½ Watched 13 Jul 2022

    lord have mercy

  • Blood Fest

    Blood Fest 2018

    ★★½ Watched 19 Nov 2019

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this movie started to get bad immediately after ashley and jacob batalon died

  • Attack of the Killer Donuts

    Attack of the Killer Donuts 2016

    ★½ Watched 16 Nov 2019

    charming

  • Ratpocalypse

    Ratpocalypse 2015

    ★ Watched 16 Nov 2019

    idk why i watch this shit either :-/

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle 2017

    ★★★½ Watched 23 Oct 2019

    jack blacks second best movie

  • Beautiful People

    Beautiful People 2014

    ½ Watched 22 Oct 2019

    ABSOLUTE HORSE SHIT WORST MOVIE I HAVE EVER SEEN !!!!!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11

Review Tags

50
  • netflix
  • in theater
  • it was on tv so i watched it
  • amazon prime
  • tv
  • hbo
  • w/ emma
  • rented
  • the soundtrack slaps
  • w/ gales
  • everyone who gave this a low rating hates fun
  • purchased
  • cinemax
  • hulu
  • also luc besson is a fucking coward for cutting laurelines name out of the title
  • also the last scene where chris evens is wearing a shirt inside out? gave my life meaning
  • amazon
  • aquamarine is a masterpiece
  • emma i spent 3.99 to rent this in ur honor
  • every single one of these movies are good
  • fat louie id die for u
  • gay culture
  • had me sobbing
  • how dare they put 17 by youth lagoon in this movie
  • how do u rate something that makes you so hmmm mentally uncomfortable
  • i also went this whole movie not knowing sebastian stan was in it and literally gasped when he showed up on screen
  • i didnt properly appreciate this movie when i was 13 fjjfkskskss
  • i dont even like horror movies
  • i feel like if the matrix and inception were one whole concise movie it would be this
  • i had hope they were gonna save all their asses
  • i made my brother spend $6 on this so i could rewatch it
  • i said what i said
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.