Ethan 🍂 has logged 35 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry