Sort by

Ethan 🍂 has logged 487 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
Edit this entry  
23
Beach Party

Beach Party

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Bacurau

Bacurau

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read prior review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Read the review Edit this entry  
15
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
Read the review Edit this entry  
14
Window Wonderland

Window Wonderland

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Read prior review Edit this entry  
02
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midway

Midway

2019
×
Read the review Edit this entry