• The Lost Leonardo

    The Lost Leonardo

    ★★

    Booooooooooooring

  • Dracula 2000

    Dracula 2000

    ★★★

    Lmao

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★

    Massive misfire from Schrader.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    100% unhinged - I've never seen anything quite like this. I'm obsessed with the scares, the chase sequence, the visuals, and really everything about this concept - it's goofy and terrifying in such a Wan-specific way.

  • MouseHunt

    MouseHunt

    ★★★★½

    Top 5 thriller all time

  • Demonic

    Demonic

    ★★½

    Brimming with stupid, wonderful ideas and much closer to pulling them off than the cadre of awful reviews would indicate.

    SWAT units of exorcist priests, a giant raven demon monster, some classic blomkamp gimmick technology that (as always) actually ended up being very cool, and yet none of it is as big, bold, or ridiculous as it needed to be.

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    Not enough Tony Todd tbh, otherwise pretty damn great

  • Reminiscence

    Reminiscence

    ★½

    Empty garbage, everyone deserved better.

  • Annette

    Annette

    ★★★★½

    Completely arresting and discombobulating in none of the ways I was expecting and all the ways I wasn't. The pacing is a little hurried, but that's understandable for such a dense, screwy movie.

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★★★

    Six fucking car lengths!

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★★

    This is unflinchingly Lowery, and as such it might keep some people at arm's length, but I think this will only get better with age. The style is as scuzzy as it is medieval, the tone as jovial and meandering as it is ominous and ethereal - loved everything about this tbh.

  • Old

    Old

    ★★★½

    There's only one person on Earth who could even make this movie, let's appreciate him!