Lucas has logged 129 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jade

Jade

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everest

Everest

2015
×
Edit this entry  
01
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry