Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Leonardo

The Lost Leonardo

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula 2000

Dracula 2000

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Future Kick

Future Kick

1991
×
★★½
Edit this entry  
07
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Society

Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Demonic

Demonic

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jade

Jade

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everest

Everest

2015
×
Edit this entry  
01
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Edit this entry