Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Equalizer 3

The Equalizer 3

2023
×
★★
Edit this entry  
27
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
06
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Little Children

Little Children

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Hook

Hook

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★
Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Happy End

Happy End

2017
×
★
Read the review Edit this entry  
01
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★½
Edit this entry