Lisa has logged 69 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Out

Out

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Float

Float

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hi-Lo Joe

Hi-Lo Joe

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Swades

Swades

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dangal

Dangal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Remember You

I Remember You

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Upside

The Upside

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Yellow Handkerchief

The Yellow Handkerchief

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry