Sort by

lizzy has logged 115 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
Edit this entry  
30
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Christmas or Mine?

Your Christmas or Mine?

2022
×
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
Read the review Edit this entry  
25
Dolly Parton's Mountain Magic Christmas

Dolly Parton's Mountain Magic Christmas

2022
×
Edit this entry  
25
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
23
Royal New Year's Eve

Royal New Year's Eve

2017
×
Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
16
Tangled

Tangled

2010
×
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Read the review Edit this entry  
15
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
26
A Royal Corgi Christmas

A Royal Corgi Christmas

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Edit this entry  
07
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
Edit this entry  
04
Baseball

Baseball

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
22
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
Edit this entry  
11
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry  
04
Behind the Try: A Try Guys Documentary

Behind the Try: A Try Guys Documentary

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Go West

Go West

1940
×
Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
Edit this entry  
23
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
Read the review Edit this entry