lizzie has logged 21 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Children of Divorce

Children of Divorce

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl from 10th Avenue

The Girl from 10th Avenue

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Confession

True Confession

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry