Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
Edit this entry  
14
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Il Divo

Il Divo

2008
×
Edit this entry  
23
The Conformist

The Conformist

1970
×
Edit this entry  
23
When the Cat Comes

When the Cat Comes

1963
×
Edit this entry  
22
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
Edit this entry  
21
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★
Edit this entry  
16
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Morbius

Morbius

2022
×
Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
19
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
Edit this entry  
15
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
Edit this entry  
12
Red Heat

Red Heat

1988
×
Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
Edit this entry  
05
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Edit this entry  
02
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Edit this entry  
01
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Edit this entry  
28
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
Edit this entry  
27
The Poison Rose

The Poison Rose

2019
×
½
Edit this entry  
26
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
Edit this entry  
21
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
17
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
Edit this entry  
12
Con Air

Con Air

1997
×
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Edit this entry  
07
L.A. Takedown

L.A. Takedown

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Edit this entry  
05
Moonfall

Moonfall

2022
×
★★
Edit this entry  
29
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
26
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★½
Edit this entry  
07
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
Edit this entry  
04
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
Edit this entry  
01
Goldstone

Goldstone

2016
×
Edit this entry