Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
White Chicks

White Chicks

2004
×
Edit this entry  
09
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
17
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
16
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Where Hands Touch

Where Hands Touch

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry