• Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★

    Nah bc FUCK THIS MOVIE!!!!! I don’t rly like true crime, but really my problem with this was the FUCKING EDITING DEAR GOD. Really interesting story, but edited SOOOOO poorly. Tonal whiplash, made serious shit seem ironic and hard to take seriously even when it had me crying seconds before. The editing seriously ruined this one for me.

  • Control

    Control

    ★★★½

    kind of felt like it trivialized ian curtis’ suicide… made it seem like it was just because of his problems with women….

    but anyway you can tell that a photographer made this, in a really good way. beautiful shot composition and lighting. made me wanna go back to england!!!!

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★

    Too much happening but also I did not pay much attention so do with that what you will

  • American Movie

    American Movie

    ★★★★

    Really inspiring. It’s funny and all, but at the root of it, the people are so real and the story is very touching, the way Mark devoted his whole life to filmmaking and completing these films despite the time, money, and effort it took. Everyone from Juicemedia should watch this, I think you guys would love it. And anyone who wants to make movies. I really loved it. But still fuck the packers

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    The way greta gerwig filmed actual footage of my life and then just uploaded it for the world to see… it’s not right

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    poor michelle williams keeps being in movies where all her kids die

  • The Velvet Underground

    The Velvet Underground

    ★★★★

    Lovely, but as someone who doesn’t know a lot of the velvets history, it was a bit confusing at times


    Todd Haynes remains the best

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★

    dumpster fire. spent all their budget on actors so they couldn’t afford (or come up w perhaps) interesting production design, a good script, good mf editing, or really anything considering a redeeming quality. sorry timmy, ariana, and kid cudi :( wanted to like this one

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    what a fuckin RIDE! 




    pta’s films evoke this amazing feeling that no other director can touch…….

  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty
  • The Sixth Sense

    The Sixth Sense

    ★★★★

    cannot BELIEVE this didn’t get spoiled for me

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★

    um…. i didnt like this 😭 i’m so sad


    - pacing felt rly off
    - emotional shit was v forced and given no time to breathe
    - plot was rly pointless and unecessary 


    i’m sad :| y’all know spiderman is my fav superhero ts hurt, perhaps if i see it again i will like it more.