liv has logged 207 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★½
Edit this entry  
05
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Artist and the Model

The Artist and the Model

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read prior review Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read prior review Edit this entry  
23
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read prior review Edit this entry