Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Control

Control

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tina & Bettina - The Movie

Tina & Bettina - The Movie

2012
×
Edit this entry  
14
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
03
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry