• Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    had the pleasure of seeing this in the cinema (Final Cut too, no less) and it added this third dimension to my first experience watching this film, which you know i did enjoy

    the visuals felt a lot richer to see on the big screen which made this viewing feel that much more as a filthy, raw, neon dystopia mood piece, which is fantastic! the score felt more alive with this addition of physical feeling as it played; theatre rumbled and…

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★

    forgot how unbelievably annoying Luke is

  • Batman: The Long Halloween, Part Two

    Batman: The Long Halloween, Part Two

    ★★★

    an improvement over the first part. Josh Duhamel impressed me here as Harvey; digging the re-imagination of the coin’s history and the whodunnit is more polished here than it is in the comic series which i can appreciate. Jensen completely gave up with his bat-voice here and they all just gave up how they made Batman an amateur detective in the first part, so i can’t really say there’s good synergy between the two and i probably won’t see this again for a while but i’m glad this got better.

  • Thief

    Thief

    ★★★

    it’s really far from perfect or amazing but it’s a breeze of a watch and Manny as hell

  • Avatar

    Avatar

    ★★★★

    loved this but Daniel Roseberry definitely got his idea for Bella Hadid’s booby tree-necklace from Neytiri, right?… RIGHT⁉️⁉️‼️

  • Zola

    Zola

    ★★

    A24 made it a bigger deal than it is

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★½

    pretty bad but Andrew Koji’s temper tantrums were awesome

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    i enjoyed something from disney 😔 fuck jack dylan grazer tho mf 🖕🖕🖕🖕🖕

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

    Michael Mann Facts taught me what i know about cunnilingus but Lisbeth showed me its value — yep this film is a damn film too

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★★

    i think i just saw the wrong Marriage Story

  • Minority Report

    Minority Report

    ★★★★½

    looked stunning and it’s mostly good. ruined some elements of I, Robot for me for obvious reasons and yeah this is the kind of classic blockbuster i needed for the time being. shame that the ending after the true ending sucked and they massacred my boy and it hurt me so. Colin Farrell is cute, a twink and really the sexiest daddy there is in this.

  • Until the End of the World

    Until the End of the World

    ★★★★★

    Wim Wenders’s Until the End of the World is this ball of strings where each string represents westerns, sci-fi, horror and many many more genres and it all cultivated into something taking you in for a ride into this world that mirrors ours the more we sink into it. then it hits us with some heavy truths and profoundly intricate insights into what we are now. it’s beautiful but as the film says, that’s just a freckle in the midst of…