Ria has logged 173 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Loves of Hercules

The Loves of Hercules

1960
×
Read the review Edit this entry  
01
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
27
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Leguizamo's Latin History for Morons

John Leguizamo's Latin History for Morons

2018
×
Edit this entry  
13
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Nun

The Nun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
Edit this entry  
01
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
Edit this entry  
28
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Frankenstein Meets the Space Monster

Frankenstein Meets the Space Monster

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

2018
×
★★
Edit this entry  
06
I Married a Monster from Outer Space

I Married a Monster from Outer Space

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Snow Queen

The Snow Queen

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avalanche

Avalanche

1978
×
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Time Travelers

The Time Travelers

1964
×
½
Edit this entry  
15
Cry Wilderness

Cry Wilderness

1987
×
Read the review Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
Read the review Edit this entry