Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★½
Edit this entry  
29
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wizards: Tales of Arcadia

Wizards: Tales of Arcadia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daria in 'Is It College Yet?'

Daria in 'Is It College Yet?'

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daria in 'Is It Fall Yet?'

Daria in 'Is It Fall Yet?'

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Minotaur

The Minotaur

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Dirty Dancing: Havana Nights

Dirty Dancing: Havana Nights

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Not of This Earth

Not of This Earth

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Onegin

Onegin

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wilde

Wilde

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
Edit this entry  
09
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rise: Blood Hunter

Rise: Blood Hunter

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Carmen Sandiego: To Steal or Not to Steal

Carmen Sandiego: To Steal or Not to Steal

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bonfire of Destiny

The Bonfire of Destiny

2019
×
★★★★
Edit this entry