Sort by

lisarf has logged 321 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Russell Howard: Lubricant

Russell Howard: Lubricant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Strange Countess

The Strange Countess

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Hard

Love Hard

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Watson

Watson

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Counterfeiters

The Counterfeiters

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Stefan Zweig: Farewell to Europe

Stefan Zweig: Farewell to Europe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Another Coin for the Merry-Go-Round

Another Coin for the Merry-Go-Round

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry