Sort by

Angelique has logged 293 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Beauty and the Beast: A 30th Celebration

Beauty and the Beast: A 30th Celebration

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rio

Rio

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry