Highest rated films

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • Kate

    ★★★½

  • Army of the Dead

    ★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Girl, Interrupted

    ★★★★½

  • Maniac

    ★★★★½

  • Dangerous Liaisons

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • Tarzan

    ★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 105 Films watched
  • 11.7 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 5

Most Watched

Luca

twice

Last Film

Black Water: Abyss

Sep 26

Genres, countries & languages

Thriller
34 films
Horror
32 films
Action
29 films
Drama
29 films
Comedy
27 films
Adventure
24 films
Sci Fi
21 films
Mystery
18 films
Family
15 films
Fantasy
13 films
USA
93 films
UK
12 films
France
10 films
China
5 films
Germany
4 films
Australia
3 films
New Zealand
3 films
Czechia
2 films
Hungary
2 films
Japan
2 films
English
98 films
French
14 films
Spanish
11 films
Italian
7 films
German
5 films
Russian
3 films
Arabic
2 films
Chinese
2 films
Japanese
2 films
Swahili
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 134

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

LinksTheSun’s most liked review

The Witch

The Witch

★★★★

Moi : les films d'horreur les plus efficaces sont ceux qui s'inspirent d'événements traumatisants de la vraie vie.
The VVitch : Comme la colonisation, la superstition, la perte d'un enfant, la puberté, l'excommunication, la trahison, le patriarcat, le manque de confiance en soi et aux autres, la solitude ?
Moi : oui, voilà... lequel en particulier ?
The VVitch : Oui.
Moi : Ah.

More reviews

LinksTheSun’s most liked list

TRON: Legacy
The Green Mile
The New Adventures of Aladdin

50/50

Les films traités dans un épisode de 50/50

More lists

Highs and lows

Highest Average

Memento
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Cosmic Sin
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Soul
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Forsaken
Average weighted rating:

2.6

Films LinksTheSun watched in 2021

  • Black Water: Abyss
  • There's Something About Mary
  • Dangerous Liaisons
  • Kate
  • Afterlife of the Party
  • The Main Event
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Green Room
  • Fear Street: 1666
  • Fear Street: 1978
  • Fear Street: 1994
  • Pitch Perfect
  • Life Is a Long Quiet River
  • Marriage Story
  • Boss Level
  • Chaos Walking
  • The Last Mercenary
  • Aftermath
  • The Terminator
  • Revenge
  • Hard Kill
  • Don't Take God's Children for Wild Geese
  • Inferno
  • The Inhabitant
  • The First Purge
  • Mechanic: Resurrection
  • Man Bites Dog
  • Bloodshot
  • Backlight
  • Luca
  • The Visitors
  • The Big Blue
  • Robin Hood
  • Airplane!
  • We're Back! A Dinosaur's Story
  • The Black Cauldron
  • Tarzan
  • The Return of Jafar
  • Memento
  • Escape Plan 2: Hades
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Parent Trap
  • Luca
  • Independence Day: Resurgence
  • Devil's Due
  • Hellraiser: Inferno
  • The Devil Wears Prada
  • The Bourne Identity
  • 10 Things I Hate About You
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Forsaken
  • Date Night
  • Primeval
  • L.A. Confidential
  • Damien: Omen II
  • My Girl
  • The Martian
  • A Good Day to Die Hard
  • Raya and the Last Dragon
  • Guns Akimbo
  • Solomon Kane
  • Cam
  • Ex Machina
  • Murder on the Orient Express
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Adventures of Tintin
  • Cosmic Sin
  • Why Him?
  • The Woman in the Window
  • Army of the Dead
  • Fifty Shades Darker
  • Sinbad: Legend of the Seven Seas
  • The Hungover Games
  • Chain Reaction
  • Fifty Shades of Grey
  • The Social Dilemma
  • Passengers
  • I Care a Lot
  • Love and Monsters
  • The Curse of La Llorona
  • The Marine
  • Terminator: Dark Fate
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Invisible Man
  • Species
  • Jumanji: The Next Level
  • Rampage
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Possession of Hannah Grace
  • The Hunger Games
  • The Uninvited
  • Maniac
  • See No Evil
  • Hostel: Part III
  • Mulan
  • Girl, Interrupted
  • Breaking In
  • Ma
  • Black Christmas
  • The Glass House
  • Insidious: The Last Key
  • The Witch
  • Annabelle Comes Home
  • Annabelle: Creation
  • Soul

World map

Highly rated films LinksTheSun is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Dune
  • The Worst Person in the World
  • Judas and the Black Messiah
  • The Souvenir: Part II
  • Drive My Car

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more