Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • His House

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • The Terminal

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

The Rage: Carrie 2

Jan 16

Most Watched

Star Wars: The Rise of Skywalker

3 times

Star Wars: The Last Jedi

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

twice

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

twice

Last Film

Sonic the Hedgehog

Dec 29

Genres, countries & languages

Family
54 films
Animation
52 films
Adventure
46 films
Sci Fi
46 films
Thriller
42 films
Comedy
39 films
Action
34 films
Horror
34 films
Drama
33 films
Fantasy
21 films
USA
135 films
UK
11 films
Canada
10 films
Australia
8 films
Japan
6 films
France
4 films
Italy
2 films
Spain
2 films
Germany
2 films
Belgium
1 film
English
143 films
French
8 films
Spanish
7 films
Russian
6 films
German
5 films
Japanese
5 films
Italian
3 films
Arabic
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 41 Added 105

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

LinksTheSun’s most liked review

Train to Busan

Train to Busan

★★★★

1. S'il y a une apocalypse zombie que je voudrais pas vivre, c'est bien celle là. Des zombies qui courent, un virus qui te tue en moins de 20 secondes et te transforme en moins de 3...

2. S'il y a un train que j'aimerais pas prendre, c'est bien celui…

More reviews

LinksTheSun’s most liked list

The Lion King 1½
Cinderella III: A Twist in Time
The Lion King II: Simba's Pride

Disney direct-to-video sequels / prequels / midquels / spin-offs

Les règles de la liste :

- Je n'inclus aucun des films produits directement par Walt Disney Animation Studios (la grosse filiale qui fait les gros films), ni Pixar Animation Studio mais les productions DisneyToon Studios et Walt Disney Television Animation
- Je n'inclus pas les films autour des personnages…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Beverly Hills Chihuahua
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

War Games: At the End of the Day
Average weighted rating:

2.4

Films LinksTheSun watched in 2020

  • Sonic the Hedgehog
  • His House
  • The Hunt
  • Tenet
  • Holidate
  • A California Christmas
  • The Wave
  • Doctor Sleep
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Aliens
  • Alien
  • The Devil All the Time
  • The Postcard Killings
  • Enola Holmes
  • The Shining
  • The Shining
  • House at the End of the Street
  • The Reef
  • Black Christmas
  • Night of the Living Dead
  • Devil's Gate
  • The Babysitter: Killer Queen
  • The Babysitter
  • War Games: At the End of the Day
  • The Witches
  • The Strangers
  • I Think We're Alone Now
  • Apollo 18
  • The Photographer of Mauthausen
  • No Country for Old Men
  • Train to Busan
  • Magic Mike
  • The Giver
  • The Terminal
  • Ghost
  • Pawn
  • The Emperor's New Groove
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Dirty Dancing
  • Arrival
  • Alpha
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Heartbreaker
  • Knick Knack
  • One Man Band
  • Partly Cloudy
  • Day & Night
  • Lifted
  • Smash and Grab
  • The Blue Umbrella
  • Riley's First Date?
  • Dug's Special Mission
  • The Legend of Mor'du
  • Boundin'
  • La luna
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Platform
  • Galaxy Quest
  • Pretty Woman
  • Sing
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Serenity
  • Carbone
  • Mary Shelley's Frankenstein
  • The Thing
  • Don't Breathe
  • Us
  • RED
  • Evil Dead
  • Geri's Game
  • Cure
  • San Andreas
  • Race to Witch Mountain
  • Gerald's Game
  • Life
  • Aladdin
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Purl
  • For the Birds
  • Lava
  • Kitbull
  • Piper
  • Bao
  • Float
  • Beverly Hills Chihuahua
  • Maleficent
  • DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp
  • Delicatessen
  • Bird Box
  • 13 Going on 30
  • The Invisible Man
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Darkest Hour
  • Central Intelligence
  • Murder Mystery
  • In the Shadow of the Moon
  • Cool Runnings
  • Truth or Dare
  • Unfriended: Dark Web
  • The Lion King 1½
  • The Lion King II: Simba's Pride
  • Aladdin and the King of Thieves
  • The Return of Jafar
  • The Fox and the Hound 2
  • 101 Dalmatians II: Patch's London Adventure
  • The Hunchback of Notre Dame II
  • Tarzan & Jane
  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas
  • Return to Never Land
  • Belle's Magical World
  • Cinderella III: A Twist in Time
  • The Jungle Book 2
  • Leroy & Stitch
  • Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure
  • Tarzan II
  • Stitch! The Movie
  • Bambi II
  • Cinderella II: Dreams Come True
  • Brother Bear 2
  • Pocahontas II: Journey to a New World
  • Kronk's New Groove
  • Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch
  • An Extremely Goofy Movie
  • The Little Mermaid: Ariel's Beginning
  • The Little Mermaid II: Return to the Sea
  • Tangled: Before Ever After
  • Dark Phoenix
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Rite
  • Isn't It Romantic
  • It Chapter Two
  • The Social Network
  • The Rage: Carrie 2

World map

Highly rated films LinksTheSun is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more