Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★½

  • Pet Sematary

    ★★★

  • Brightburn

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★½

  • Notting Hill

    ★★★★½

  • Sin City

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • The Artist

    ★★★★½

  • Paranormal Activity

    ★★★★½

  • Jacob's Ladder

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 155 Films watched
  • 12.9 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Deadpool 2

Feb 16

Most Watched

A Quiet Place

twice

Last Film

Silent Night

Dec 27

Genres, countries & languages

Horror
89 films
Thriller
57 films
Comedy
33 films
Mystery
30 films
Adventure
30 films
Drama
28 films
Sci Fi
27 films
Action
26 films
Fantasy
19 films
Animation
14 films
USA
139 films
UK
21 films
Canada
15 films
France
9 films
Australia
4 films
Japan
4 films
Spain
4 films
Italy
3 films
Germany
2 films
English
153 films
French
13 films
Spanish
10 films
German
7 films
Latin
7 films
Italian
7 films
Japanese
5 films
Russian
5 films
Thai
4 films
Czech
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 54 Added 878

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

LinksTheSun’s most liked review

Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

★★★★½

Petit reproche avant que j'oublie : le climax repose trop sur les effets visuels, c'est dommage. Voilà, ça c'est dit.

Far From Home est encore une fois une adaptation intelligente et pertinente de ce que représente Spider-man : un gamin avec des problèmes simples, très concrets et très terre à…

More reviews

LinksTheSun’s most liked list

Avengers: Age of Ultron
The Wandering Earth
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Films sur Netflix en France (MAJ 01/07/2019)

Liste des films disponibles sur le Netflix français

More lists

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jaws: The Revenge
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Royal Palace
Average weighted rating:

2.7

Films LinksTheSun watched in 2019

  • Silent Night
  • Better Watch Out
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • Holiday in the Wild
  • The Lego Movie
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • Christmas Inheritance
  • The Holiday
  • Jaws: The Revenge
  • A Christmas Prince
  • El Camino Christmas
  • Sausage Party
  • Star Trek Beyond
  • Happy Death Day 2U
  • Happy Death Day
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Klaus
  • Hereditary
  • The Lion King
  • Spider-Man: Far from Home
  • Scream 2
  • Pet Sematary
  • The Nun
  • Child's Play
  • Cult of Chucky
  • Brightburn
  • Toy Story 4
  • The Omen
  • In the Tall Grass
  • Dracula
  • The Forest
  • 28 Days Later
  • Cujo
  • Drag Me to Hell
  • Hellraiser
  • It Follows
  • Insidious
  • The Shining
  • Poltergeist
  • The Exorcist
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • It
  • Carrie
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • Event Horizon
  • The Hills Have Eyes 2
  • Get Out
  • Let Me In
  • Sinister
  • The Fly
  • Don't Breathe
  • The Wicker Man
  • Silent Hill
  • Day of the Dead
  • The Mist
  • Stir of Echoes
  • Christine
  • Joker
  • Paranormal Activity
  • The Blair Witch Project
  • Halloween II
  • Halloween
  • A Quiet Place
  • Child's Play
  • The Thing
  • The Conjuring 2
  • The Hills Have Eyes
  • The Others
  • Alien
  • Saw
  • The Descent
  • Jacob's Ladder
  • Pitch Black
  • Final Destination
  • I Still Know What You Did Last Summer
  • I Know What You Did Last Summer
  • Pet Sematary
  • The Fog
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Videodrome
  • The Conjuring
  • Mama
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Sleepy Hollow
  • The Ring
  • Candyman
  • The Haunting
  • House of Wax
  • Annabelle
  • Friday the 13th Part 2
  • Hostel
  • Scream
  • The Purge
  • Friday the 13th
  • Death Wish
  • Ouija: Origin of Evil
  • Dorian Gray
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Copycat
  • A Good Marriage
  • Collateral Damage
  • Captain Marvel
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Rocky Balboa
  • Four Weddings and a Funeral
  • A Quiet Place
  • Sin City
  • Eaten Alive
  • Jungle Emperor Leo
  • Royal Palace
  • The Invention of Lying
  • Alien: Covenant
  • The Lord of the Rings
  • The Rescuers Down Under
  • Fun and Fancy Free
  • Solo: A Star Wars Story
  • Sully
  • Gone Girl
  • Creep 2
  • Creep
  • Interstellar
  • Vantage Point
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Seed of Chucky
  • Paranormal Activity: The Marked Ones
  • The Artist
  • Whiplash
  • The Purge: Election Year
  • Despicable Me 2
  • Mr. Holmes
  • Notting Hill
  • Wayne's World
  • Men in Black 3
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Mean Girls
  • ParaNorman
  • Johnny English
  • Men in Black
  • Twilight
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Ant-Man and the Wasp
  • Avengers: Endgame
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Ghostbusters
  • Incredibles 2
  • The Predator
  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
  • Angels & Demons
  • Halloween
  • The Shape of Water
  • Venom
  • The Mad Adventures of Rabbi Jacob
  • Deadpool 2

World map

Highly rated films LinksTheSun is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Little Women
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more