Highest rated films

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★½

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Death Note

    ★★★★

  • Power Rangers

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★★½

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★★½

  • Rain Man

    ★★★★½

  • The Twelve Tasks of Asterix

    ★★★★½

  • Patients

    ★★★★½

  • Hot Shots! Part Deux

    ★★★★

  • Reality

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Horrible Bosses

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Your Name.

Jan 10

Last Film

High Tension

Dec 29

Genres, countries & languages

Action
14 films
Drama
14 films
Comedy
12 films
Sci Fi
12 films
Adventure
10 films
Thriller
10 films
Horror
9 films
Fantasy
7 films
Family
5 films
Animation
3 films
USA
29 films
France
8 films
UK
3 films
Germany
2 films
Canada
2 films
Italy
1 film
Japan
1 film
Luxembourg
1 film
Romania
1 film
Hong Kong
1 film
English
31 films
French
9 films
Italian
3 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Vietnamese
1 film
German
1 film
Japanese
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Your Name.
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

FearDotCom
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Spider-Man: Homecoming
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Patients
Average weighted rating:

3.5

Films LinksTheSun watched in 2017

  • High Tension
  • Rain Man
  • Wonder Woman
  • BPM (Beats per Minute)
  • Spider-Man: Homecoming
  • Doctor Strange
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Patients
  • Two Is a Family
  • Alibi.com
  • Reality
  • Deep Impact
  • Case 39
  • Beauty and the Beast
  • Death Note
  • World War Z
  • Power Rangers
  • Contracted
  • Viral
  • The Lego Batman Movie
  • Kong: Skull Island
  • Hot Shots! Part Deux
  • Mr. Bean's Holiday
  • Gravity
  • The Twelve Tasks of Asterix
  • Horrible Bosses
  • Edge of Tomorrow
  • The Goonies
  • The Cable Guy
  • Pacific Rim
  • Before I Wake
  • FearDotCom
  • Logan
  • Split
  • Your Name.

World map

Highly rated films LinksTheSun is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies
  • The Florida Project
  • Blade Runner 2049
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more