Highest rated films

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • The Legend of Tarzan

    ★★★½

  • Zootopia

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Kung Fury

    ★★★★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★½

  • Superman Returns

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Tremors

Mar 2

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 18

Genres, countries & languages

Adventure
18 films
Action
16 films
Comedy
11 films
Family
10 films
Sci Fi
10 films
Fantasy
9 films
Animation
7 films
Thriller
5 films
Drama
5 films
Mystery
3 films
USA
23 films
UK
4 films
Australia
2 films
Canada
1 film
Japan
1 film
Sweden
1 film
English
26 films
German
4 films
French
3 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Japanese
2 films
Thai
1 film
Norwegian
1 film
Romanian
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Wizard of Oz
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Inside Out
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Pokémon the Movie: Diancie and the Cocoon of Destruction
Average weighted rating:

2.4

Films LinksTheSun watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Catwoman
  • The Wizard of Oz
  • Suicide Squad
  • Inspector Gadget 2
  • Kung Fury
  • The Island
  • Next
  • Pokémon the Movie: Diancie and the Cocoon of Destruction
  • Finding Dory
  • Ice Age: Collision Course
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda
  • The Legend of Tarzan
  • Exam
  • Circle
  • Inside Out
  • X-Men: Apocalypse
  • Captain America: Civil War
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Jungle Book
  • Piranha 3D
  • Cloverfield
  • The Hangover Part II
  • Zootopia
  • Superman Returns
  • Tremors

World map

Highly rated films LinksTheSun is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more